Чотирнадцяту Всеукраїнську науково-практичну конференцію у Рівненському державному гуманітарному університеті (РДГУ) для науковців із різних міст України провели в форматі Інтернет-конференції.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся Дейнега Олександр Вікторович, доктор економічних наук, професор, проректор з наукової роботи Рівненського державного гуманітарного університету, заступник голови оргкомітету, який відзначив актуальність досліджуваних проблем та важливість їх вирішення у сучасному комп’ютеризованому суспільстві та у зв’язку із карнатинними умовами в яких живе і працює все людство.
Виникнення та розвиток інформаційного суспільства (ІС) припускає широке застосування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) в освіті і науці, що визначається багатьма чинниками:
- По-перше, впровадження ІКТ у сучасну освіту суттєво прискорює передавання знань і накопиченого технологічного та соціального досвіду людства не тільки від покоління до покоління, а й від однієї людини до іншої.
- По-друге, сучасні ІКТ, підвищуючи якість навчання й освіти, дають змогу людині успішніше й швидше адаптуватися до навколишнього середовища, до соціальних змін. Це дає кожній людині можливість одержувати необхідні знання як сьогодні, так і в постіндустріальному суспільстві.
- По-третє, активне й ефективне впровадження цих технологій в освіту є важливим чинником створення нової системи освіти, що відповідає вимогам ІС і процесу модернізації традиційної системи освіти.
Модератором конференції виступив Войтович Ігор Станіславович, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри інформаційно-комунікаційних технологій та методики викладання інформатики Рівненського державного гуманітарного університету. Разом із апробацією результатів досліджень у сфері застосування інформаційно-комунікаційних технологій у забезпеченні якості освіти, психолого-педагогічних, природничо-математичних, суспільно-гуманітарних науках та економічній діяльності було продемонстровано здобутки кафедри за 15 років її функціонування в структурі факультету математики та інформатики РДГУ.
Важливість і необхідність впровадження ІКТ у навчання обґрунтовується міжнародними експертами і вченими. ІКТ торкаються всіх сфер діяльності людини, але, мабуть, найбільш сильний позитивний вплив вони мають на освіту, оскільки відкривають можливості впровадження абсолютно нових методів викладання і навчання.
Як відзначив у вітальному слові ректор РДГУ професор Постоловський Руслан Михайлович, голова оргкомітету конференції, саме викладачам кафедри інформаційно-комунікаційних технологій та методики викладання інформатики вдалося знайти оптимальні шляхи виходу із кризових ситуацій та реалізувати їх у стислі терміни:
- запропоновано використання корпоративних кафедральних ресурсів (електронної пошти та віртуальних дисків) для впровадження елементів дистанційного навчання у 2014 році (проф. Войтович І.С., доц. Батишкіна Ю.В.)
- започатковано використання платформ дистанційного навчання Moodle (2013 рік) і Classroom (2014 рік), які нині стали основою для створення та функціонування системи дистанційної освіти всього університету,
- з березня 2020 року отримали безкоштовний доступ до порталу Coursera.org для всього університету (проф. Войтович І.С., доц. Музичук К.П.);
- здійснюється підтримка та адміністрування системи доступу до Єдиної електронної бази з питань освіти університету (ст.в. Гульчук В.А.);
- забезпечено роботу редколегій усіх фахових журналів університету в цифровому форматі на платформі Open journal system з присвоєнням статтямDOI(доц. Петренко С.В.);
- щорічно реалізується проект “Дистанційна школа” для учнів 7-11 класів із підготовки до «Олімпіади з інформатики», «Олімпіади з інформаційних технологій», “Написання науково-дослідної роботи в МАН” (проф. Войтович І.С., доц. Музичук К.П., доц. Бабич С.М., доц. Павлова Н.С., доц. Полюхович Н.В., доц. Шроль Т.С.);
- для якісної підготовки викладачів до створення дистанційних курсів кафедрою інформаційно-комунікаційних технологій та методики викладання інформатики (тренери: проф. Войтович І.С., доц. Музичук К.П., доц.Бабич С.М.) проведено загальноуніверситетський тренінг зі «Створення дистанційних курсів на платформі Moodle»;
- проведено серію тренінгів (15 годин) для керівників закладів освіти та структурних підрозділів, педагогічних працівників, здобувачів вищої освіти: «Підготовка педагогів до організації та впровадження змішаного навчання» (проф. Войтович І.С.; доц. Музичук К.П.; доц. Бабич С.М.); «Підготовка педагогів до здійснення контролю в умовах змішаного навчання» (доц. Павлова Н.С., доц. Полюхович Н.В.); «Цифрові комунікації в освіті» (доц. Гнедко Н.М., доц. Остапчук Н.О.); «Залученість здобувачів вищої освіти у режимі змішаного навчання» (доц. Шліхта Г.О.); серію тренінгів зі STEM-освіти (проф. Руденко В.М., доц. Шинкарчук Н.В., ст.в. Ляшук Т.Г., ст.в.Шидловський А.І.);
- щорічно проводяться Всеукраїнські науково-практичні інтернет-конференції “Інформаційні технології в професійній діяльності” (он-лайн з 2012 року); “Підготовка педагогів до професійної діяльності в умовах змішаного навчання”; «Прикладні аспекти інформаційного забезпечення та обгрунтування технічних і управлінських рішень» (проф. Войтович І.С., доц. Бабич С.М., доц. Батишкіна Ю.В., доц. Гнедко Н.М., доц. Музичук, доц. Павлова Н.С., доц. Шроль Т.С., ст.в.Шидловський А.І.).
- розроблено та повноцінно реалізовано «Положення про впровадження змішаного навчання у Рівненському державному гуманітарному університеті», яке введено в дію рішенням Вченої ради Рівненського державного гуманітарного університету від 31 жовтня 2019 р. (за півроку до пандемії).
- реалізується наукове та науково-технічне співробітництво із фондом InterMarium (Польща, м.Краків) щодо впровадження в навчальний процес програмного забезпечення FlexSim Software Products, Inc (США) (проф. Войтович І.С., доц. Гнедко Н.М., доц. Фещук Ю.В.).
- завершено науково-дослідну роботу та підготовлена до друку колективну монографію за темою «Удосконалення підготовки майбутніх педагогів до використання інформаційно-комунікаційних технологій в професійній діяльності» (№ 0115U004523) (проф. Войтович І.С., доц. Гнедко Н.М.) й розпочато роботу над новою темою “Підготовка педагогів до професійної діяльності в умовах змішаного навчання” (0121U110506).
Кафедра тісно співпрацює з багатьма закладами вищої освіти України та зарубіжжя. Зокрема, учасниками конференції стали понад 150 учасників із 35 закладів вищої та фахової передвищої освіти й науково-дослідницьких інститутів НАПН України. Пленарне засідання пройшло в дусі відкритого спілкування давніх друзів.
Так, кафедру привітали Карташова Любов Андріївна, доктор педагогічних наук, професор, заступник директора з дистанційного навчання Центрального інституту післядипломної освіти Університету менеджменту освіти, старший науковий співробітник Інституту інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України,
Малежик Михайло Павлович,доктор фізико-математичних наук, професор кафедри комп'ютерної та програмної інженерії Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова та
Франчук Василь Михайлович, доктор педагогічних наук, завідувач кафедри комп'ютерної та програмної інженерії Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.
Презентували освітнє середовище, створене на платформі MOODLEКам’янець-Подільського національного університет уімені Івана Огієнка Семерня Оксана Миколаївна, доктор педагогічних наук, доцент, доцент кафедри екології,
Харківського національного автомобільно-дорожнього університетуКухаренко Володимир Миколайович, кандидат технічних наук, професор кафедри технології машинобудування,
Рівненського державного гуманітарного університету Войтович Ігор Станіславович, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри інформаційно-комунікаційних технологій та методики викладання інформатики.
Викладачі кафедри постійно підвищують свою професійну й наукову кваліфікацію, і завдяки їм студенти здобувають глибокі фундаментальні знання і практичні навички в області інформатики, вивчають роботу сучасних комп'ютерних систем, операційних систем, комп'ютерних мереж, баз даних і підходів, що використовуються в програмуванні, беручи активну участь в реалізації ІТ-проектів. Креативність, інноваційне мислення і сучасний підхід до роботи властиве колективу кафедри інформаційно-комунікаційних технологій та методики викладання інформатики. Бажаємо їм не зупинятись на досягнутому, нехай щастить!